Materiały do ocieplenia domu.

 

Ocieplenie domu

Aby w domu mieszkało się naprawdę przyjemnie i komfortowo, trzeba zadbać o to, aby panowały w nim właściwe warunki termiczne. Jeszcze kilkanaście lat temu budynków się nie ocieplało. Dzisiaj wiemy już, że tylko w ocieplonym domu będzie mieszkało się nam naprawdę dobrze. Materiały budowlane do ocieplenia domów są różne i cechują się różnymi właściwościami.

Twarde płyty ze specjalną okładziną

Poliuretan większości z nas kojarzy się z pianką, która doskonale sprawdza się przy uszczelnianiu okien oraz drzwi. Mało kto wie jednak, że produkuje się z tej substancji także płyty termoizolacyjne, które idealnie sprawdzają się przy ocieplaniu budynków. Płyty swoim formatem przypominają bardzo popularne płyty styropianowe. Różnica dotyczy głównie specjalnej folii, która znajduje się po obu stronach płyt z poliuretanu. Na chwilę obecną nie ma skuteczniejszego materiału budowlanego, jeśli chodzi o izolację termiczną. Płyty poliuretanowe charakteryzują się zaskakująco niskim współczynnikiem przewodzenie ciepła. Jednocześnie nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wody. Nasiąkliwość w ich wypadku nie przekracza najczęściej dziewięciu procent.

Mata metalizowana

To kolejny nowoczesny materiał budowlany, który świetnie sprawdza się w przypadku ociepleń budynków. Błyszcząca powierzchnia odbija promienie świetlne, co przekłada się na wysoką izolacyjność termiczną. Maty, które montuje się na budynku zbudowane są z kilku warstw. Dwie warstwy zbrojonej folii aluminizowanej skrywają warstwy folii bąbelkowej oraz metalizowanej, a także maty wykonanej z poliestru. Sposób mocowania maty jest bardzo zbliżony do montażu tradycyjnej folii paraizolacyjnej. Wystarczy wykorzystać popularne zszywki i z ich pomocą przymocować matę do drewna. Jeżeli konstrukcja wykonana jest ze stali, matę mocuje się na specjalne taśmy klejące dwustronnie.

Jeszcze nie tak dawno budynki ocieplało się wełną mineralną lub styropianem. Dzisiaj te tradycyjne metody stosowane są coraz rzadziej. Nowatorskie rozwiązania zyskują kolejnych zwolenników i cieszą się coraz większą popularnością.