Jakie mieszkanie lepiej wybrać? Z rynku wtórnego czy od dewelopera?

rynek wtórny czy pierwotny?

Większość osób, które zdecydowały się kupić mieszkanie, staje przed dylematem czy lepiej go wybrać z rynku wtórnego, czy bezpośrednio od dewelopera.

Jak nie popełnić błędu i wybrać najlepszą dla nas opcję?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad naszymi oczekiwaniami względem jego wyglądu, funkcjonalności i zaplanować budżet, który pozwoli zrealizować nasze plany.

W przypadku rynku pierwotnego, większość mieszkań oddawana jest w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że możemy całkowicie zaaranżować mieszkanie według własnego stylu i upodobań. Jeżeli ogranicza nas czas, wielu deweloperów proponuje także mieszkania „pod klucz”, których koszty aranżacyjne są wliczone w cenę nieruchomości.

Ponadto przy zakupie nowego mieszkania, nie jesteśmy obciążani wysokimi składkami na fundusz remontowy, a także dzięki dobrej izolacji cieplnej budynku- opłacamy niższe rachunki za ogrzewanie. Warto zauważyć, że nowe materiały budowlane są również lepszej jakości, niż te, z których korzystano wiele lat temu, a rozkład mieszkania jest bardziej funkcjonalny i lepiej zagospodarowany.

Decydując się na kupno mieszkania od dewelopera Budrem, posiadamy także gwarancję, która pokrywa ewentualne wady budynku i naszego mieszkania. Nie musimy także martwić się o dogodne miejsce garażowe, klimatyzację czy windę w budynku.

Wprowadzając się do nowo wybudowanego bloku, powinniśmy jednak pamiętać, że z reguły nie będziemy wiedzieć, z kim przyjdzie nam mieszkać przez ścianę, co może być dla niektórych mało komfortowe. Ważne jest również to, że od momentu wpłacenia pierwszej raty, do wprowadzenia się- mija zazwyczaj kilka lub kilkanaście miesięcy, co często wiąże się z jednoczesnym spłacaniem kredytu z czynszem za obecne mieszkanie.

Zaletą rynku wtórnego jest niepodważalnie cena. Ponadto od razu mamy dostęp do całej infrastruktury. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej są zlokalizowane w centrum, co oznacza łatwość komunikacyjną. Dodatkowo, bardzo często zdarza się, że poprzedni właściciele pozostawią także część umeblowania. Czas zakupu i przeprowadzki także jest dużo szybszy niż na rynku pierwotnym.

Jednakże decydując się na zakup z rynku wtórnego, powinniśmy mieć na względzie też wady naszego zakupu. Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, że budynek ma zazwyczaj wiele lat, co może skutkować szeregiem wad konstrukcyjnych: pękniętymi ścianami, psującymi się windami, starymi rurami itp. Takie mieszkania szybciej tracą również na wartości, a Ty musisz być przygotowany na potrzebę remontów.