Czy zawód kowal jeszcze istnieje?

kowalstwoKowalstwo artystyczne, jak sama nazwa nas już o tym informuje jest sztuką użytkową i zdobniczą wykonującą przedmioty z metalu. Obecnie jest to już sztuka trochę zanikająca, ale na szczęście w aranżacji wnętrz pojawił się trend, który „nakazuje” mieć coś z tak wykonanych przedmiotów w domu lub ogrodzie, co świadczyć ma o naszym rozeznaniu w urządzaniu wnętrz i dobrym guście. Każdy kto zobaczyłby chociaż raz w ten sposób wykonane przedmioty i elementy zdobień na pewno zechciałby mieć je w swoim domu lub przynajmniej niektóre z nich.

Kowalstwo artystyczne

Ważne z punktu widzenia wykonania jest to, że obecnie funkcjonujące zakłady czyli kowalstwo artystyczne mają wieloletnią tradycję, a niektóre przechodzą z pokolenia na pokolenie, co nam gwarantuje solidność wykonania, bardzo wysoką jakość oraz oryginalne wzornictwo.

Wykonać możemy praktycznie wszystko od drobniejszych elementów do ozdoby domu, lampy do wnętrza i na zewnątrz, kosze na śmieci, donice lub osłony na donice, bramki, bramy, kraty, całe ogrodzenia wokół naszej działki, balkony, kwietniki, lustra, meble ogrodowe czy akcesoria do kominka itp.

Piękne barierki, ogrodzenia z stali nierdzewnej

Interesujący jest fakt że wyroby z kowalstwa artystycznego są w niektórych rejonach Polski bardziej popularne a w innych mniej. Może wynika to z faktu, że w okolicy znajduje się jeszcze jakiś Kowal artysta, tworzący ciekawe przedmioty. W końcu kowalstwo to już zawód na „wymarciu”, gdyż automatyzacja zawładnęła także tą dziedziną.

 

Link do strony autora: http://produkujemydrzwi.blog.pl