W Polsce bardzo rzadko mówi się o naziemnych instalacjach fotowoltaicznych. Mówiąc o układach fotowoltaicznych, większość osób ma na myśli zestawy montowane bezpośrednio na dachu. Tymczasem jest to podejście błędne, ponieważ zainstalowanie konstrukcji naziemnych również niesie ze sobą wiele korzyści.
Na początek – fotowoltaika naziemna cena
Koszt instalacji naziemnej jest chyba największym wyzwaniem dla inwestora, głównie ze względu na fakt, że w porównaniu do jej odmiany dachowej jest on po prostu wyższy.
Instalacja fotowoltaiczna naziemna kosztuje więcej, gdyż jej infrastruktura jest znacznie bardziej rozbudowana. Chyba najlepiej uzmysłowić to sobie przez próbę analizy kwestii doprowadzenia energii elektrycznej do budynku. Instalacje naziemne – z oczywistych względów – znajdują się nieco dalej od budynku, niż instalacje dachowe. Wiąże się to z kosztem wydłużenia przewodów, zabezpieczenia ich i wykonania stosownej ingerencji w konstrukcji ściennej budynku. Pewnym kosztem dodatkowym będzie też ewentualne wylanie fundamentu.
Lokalizacja – druga ważna kwestia
Fotowoltaika naziemna nie może być zastosowana w przypadku każdego gospodarstwa domowego. Problemem jest tu znalezienie dużej ilości wolnej przestrzeni, dodatkowo pozbawionej drzew i innych przeszkód.
Bądźmy szczerzy – zdecydowana większość przydomowych ogródków to miejsca zacienione, w których nie ma miejsca na instalację fotowoltaiczną. Jeśli wydajność ogniw ma zostać osłabiona przez cienie drzew i krzaków, to zasadność ich montażu spada praktycznie do zera. Opcjonalne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z dosyć dużą, niewykorzystaną, a zarazem otwartą przestrzenią użytkową.
Najważniejsze zalety fotowoltaicznej instalacji naziemnej
Powyższe kwestie wiążą się z pewnymi ograniczeniami, ale też niosą bardzo duży potencjał, który łatwo zobrazować na podstawie zalet związanych z instalacją naziemną.
- Panele fotowoltaiczne naziemne można wyposażyć w system automatycznego ustawiania ich powierzchni, dzięki czemu możliwe jest ich usytuowanie bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
- System ten działa w pełni automatycznie, dzięki czemu jego praca wykonywana jest autonomicznie i zgodnie z aktualnymi warunkami pogodowymi. Według ostrożnych szacunków, dzięki można dzięki niemu zwiększyć wydajność paneli nawet o 30 procent, co ma istotne znaczenie w kontekście szybkości zwrotu inwestycji.
- Instalacja fotowoltaiczna naziemna jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu niż instalacja dachowa. Łatwiej do niej dotrzeć – znajduje się ona na powierzchni ziemi, a nie na dachu. Dzięki temu jej oczyszczenie, ewentualne naprawienie i obowiązkowa konserwacja staje się o wiele łatwiejsze.
- Nie bez znaczenia jest też fakt, że każda instalacja z biegiem czasu traci swoją wydajność. Jest to związane głównie z faktem, że na jej powierzchni gromadzą się różne zanieczyszczenia. Ich usunięcie – w instalacji dachowej – jest trudniejsze i bardziej niebezpieczne.
- Kolejną zaletą paneli naziemnych jest możliwość ich usytuowania w praktycznie dowolny sposób na powierzchni ziemi. Nie trzeba przy tym sugerować się strukturą lub krzywizną dachu. Ważne jest, by konstrukcja fotowoltaiczna była zamontowana w silnie nasłonecznionym miejscu (zwłaszcza, jeśli posiada system ukierunkowania na padające światło).
Możliwość instalacji paneli naziemnych w praktycznie dowolnej płaszczyźnie wiąże się też z możliwością redukcji kosztów montażu podtrzymującej je infrastruktury. Widać to zwłaszcza na przykładzie modułów wolnostojących, które nie wymagają założenia i zalania fundamentów. Dowiedz się jak fotowoltaika działa w zimie.
Panele fotowoltaiczne naziemne od strony formalnej
Montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest dosyć szybki i zależy – w głównej mierze – od wylania fundamentów i czasu ich schnięcia. Zanim jednak przystąpimy do ich ostatecznego zamontowania, należy pamiętać o następujących przepisach:
- Jeśli chcemy założyć instalację o mocy do 40 kW, posiadanie stosownych zezwoleń nie będzie konieczne. Tym samym nie trzeba będzie ponosić odrębnych kosztów związanych z ich załatwianiem.
- Zdecydowana większość instalacji dużej mocy musi być osadzona na fundamentach. Oczywiście na rynku istnieją również konstrukcje wolnostojące, które takiego fundamentu nie potrzebują. Wybór konkretnego modelu instalacji powinien być uzależniony przede wszystkim od konsultacji z firmą specjalistyczną, która będzie go montować na życzenie klienta.
- Posiadanie instalacji wolnostojącej nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń. Jeśli wybieramy model trwale osadzony w ziemi (za pomocą fundamentów) konieczne będzie zgłoszenie takich chęci do tożsamego Urzędu Miasta lub Gminy, w celu uzyskania stosownego pozwolenia (na warunkach ogólnych).
Podsumowanie
Fotowoltaika naziemna to bardzo ciekawy segmenty rynku, który – z punktu widzenia inwestora – niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Oprócz wspomnianej lokalizacji, nie ma w zasadzie jakichkolwiek obostrzeń, które ograniczałyby możliwość zastosowania układu naziemnego. Warto go polecić zwłaszcza tym osobom, które oczekują dużej wydajności energetycznej i możliwości pełnego wykorzystania potencjału światła słonecznego.